Blog Online Fitness

Začínáme s jógou aneb 4 pozice, které zvládne každý jógový začátečník
Fitness

Začínáme s jógou aneb 4 pozice, které zvládne každý jógový začátečník

16.12.2018
Začínat s něčím novým je vždy těžké, hlavně pokud nevíme jak na to. Jóga není výjimkou, a proto si naše trenérka Monča připravila jógové pozice, které zvládne každý začátečník a připraví nás na složitější jógu.

 

Často největší problém při začátcích s jógou jsou zkrácená bedra a zadní strana stehen (hamstringy), zatuhlé kyčle a páteř, slabý střed těla. Podívejme se na čtyři pozice, které se přesně na tyto problémové partie zaměřují. Monča doporučuje provádět pozice v pomalém tempu a snažit se v těchto pozicích vydržet delší dobu, například 30 sekund, poté povolit a pozici celkem 4x zopakovat.

 

 

 

Kočka / kráva

Pozice se zdá na první pohled jednoduchá, ale má spoustu zdravotních benefitů. Ráda jí zařazují na začátek praktikování, protože pomáhá uvolnit záda a připravit páteř na celou lekci. Mimo jiné také prohlubuje dech, působí pozitivně na orgány v břišní dutině a podporuje zažívání.

 

 

Na co si dát pozor:

- neprolamovat lokty, pokud trpíš na jejich hypermobilitu

- zápěstí, loket, rameno jsou v jedné linii a koleno kyčel v druhé linii

- pokud máš problémy s krční páteří, nechoď až do prohnutí (pozice krávy), ale pouze do rovných zad (pouze pozice na čtyřech)

- nepracovat pouze s bederní oblastí, ale s celou páteří, od kostrče až po šíji

 

Poloviční most

Jde o jednu ze základních záklonových pozic. Posiluje svalstvo nohou a zad, pozitivně působí na psychiku - redukuje stres, má vynikající účinky na ženské orgány (pozice je v hodná v těhotenství, po porodu a i při příznacích menopauzy). Nohy jsou na šíři boku a pomalu s nádechem odlepujeme pánev od podložky s výdechem jí zase pokládáme, toto několikrát zopakujeme a poté v pozici vydržíme několik nádechů a výdechů.

 

 

Na co si dát pozor:

- nohy by měli být na šíři boků

- nevytáčet kolena

- kolena směřují rovně před tělo

- obě chodidla jsou na podložce

 

 

Nízký výpad / Poloviční pyramida

Pozice nízkého výpadu pomáhá zlepšit flexibilitu kyčlí, přední i zadní strany stehen a bedrokyčelního svalu. Důležité je neustále v pozici podsazovat pánev a hlídat si správné postavení páteře. V pozici poloviční pyramidy pak protahujeme celou zadní stranu nohy od achillovky až po hýždě.

 

 

Na co si dát pozor:

- boky i ramena jsou neustále v jedné rovině a směřují dopředu

- při nízkém výpadu koleno přední nohy nepřejde před špičku a nevytáčíme koleno (čéška směřuje mezi ukazovák a palec nohy), chodidlo přední nohy je celou plochou na podložce)

- v pozici pyramidy se snažíme udržet rovná záda, nekulatíme je, pokud se to nedaří, podložte si dlaně cihličkami ev. čímkoliv jiným do máte doma k dispozici (knihy, srolované deky..)

 

Pozice loďky

Pozice loďky je výborná pro začátečníky k posílení středu těla, břišních svalů a pánevního dna. Skvěle prokrvuje orgány v oblasti pánve - zlepšuje střevní peristaltiku, stimuluje pohlavní orgány. Obzvlášť u této pozice platí - nespěchej. Začni v pozici s pokrčenými nohami, a dlaněmi na podložce - vydrž pár nádechů a výdechů a vrať nohy zase zpátky a několikrát zopakuj. Pokud je to pro Tebe lehké, zvedni i ruce od podložky, pokud už je i toto brnkačka pokus se dopnout kolena.

 

 

Na co si dát pozor:

- zpevněné břicho

- břicho neustále táhneme k páteři a vtahujeme pánevní dno

- žádná bolest v zádech - pokud začneš cítit bolest v zádech, něco je špatně, zvol lehčí variantu pozice!

 

Tvé tělo ještě není připraveno, pokud každá varianta je pro Tebe ještě těžká, úplně v pohodě, začni zpevňovat v tělo v pozici prkýnka nebo na čtyřech - záda jsou rovná a hrudní kost vytahujeme vzhůru

 


Monika Šotlíková 

Trenérka OnlineFitness.cz

Další články

Fitness
Kvílela jsem, nadávala a bušila pěstí do podlahy, že už nemůžu, ale… DALA JSEM TO!
Kvílela jsem, nadávala a bušila pěstí do podlahy, že už nemůžu, ale… DALA JSEM TO!
Po porodu jsem měla jako téměř každá maminka nějaké ty kila navíc a brzy jsem z nich byla opravdu nešťastná, jelikož ne a ne shodit, spíše naopak. Na dojíždění do fitness center jsem neměla čas ani energii a platit si osobního trenéra bylo pro mě finančně nepřijatelné. Naštěstí jsem našla řešení.
Čtěte více
Fitness
ONFIT12: 12-týdenní online proměna s Online Fitness
ONFIT12: 12-týdenní online proměna s Online Fitness
Chcete se po Novém roce dostat do životní formy? Tentokrát na to nebudete sami! Připravili jsme pro vás speciální facebookovou skupinu ONFIT12, ve které vás budeme 12 týdnů učit jak na zdravý životní styl bez diet, jak se jednou provždy zbavit nadbytečných kilogramů nebo jak zpevnit postavu a získat novou svalovou hmotu.
Čtěte více
Nahoru