Blog Online Fitness

Ranní ztuhlost a bolavá záda? Možná je na čase začít s mobilitou
Fitness

Ranní ztuhlost a bolavá záda? Možná je na čase začít s mobilitou

27.05.2025
Mobilita není jen o rozsahu pohybu v kloubech. Je klíčem k tomu, aby se tělo hýbalo plynule, bez bolesti a s lehkostí. Pomáhá předcházet zraněním, zlepšuje držení těla a zvyšuje výkon při každém pohybu. Ať už cvičíš, nebo jen vstáváš z postele, začni s jednoduchým mobilizačním cvičením a dopřej svému tělu péči, kterou si zaslouží.

 

 

Mobilita je základ zdravého pohybu. Bez ní tělo tuhne, bolí a ztrácí pružnost. Existují přitom jasné signály, které ti napoví, že něco není v pořádku. Tady je pět nejčastějších varovných znaků, že tvému tělu chybí mobilita.

1. Bolest po dlouhém sezení

Cítíš napětí nebo bolest v zádech či kyčlích po delší době vsedě? To může znamenat, že tvoje tělo ztrácí schopnost volného pohybu. Svaly ochabují a klouby tuhnou, a to hlavně v oblasti páteře a pánve.

2. Ztuhlost ráno po probuzení

Pokud se ráno budíš s pocitem ztuhlého těla, nejde jen o věk nebo únavu. Může to být známka toho, že tvoje tělo není zvyklé na plný rozsah pohybu. Chybějící mobilita způsobuje, že trvá déle, než se “rozchodíš”.

3. Problém se dřepem či výpadem

Nedokážeš se bez potíží dostat do hlubokého dřepu nebo udělat stabilní výpad? Omezená pohyblivost kyčlí, kotníků nebo hrudníku ti brání ve správném provedení pohybu. Tělo si pak hledá náhradní cesty a přetěžuje jiné části.

4. Omezený rozsah pohybu

Cítíš, že se nemůžeš předklonit, otočit trup nebo zvednout ruce nad hlavu tak, jak bys chtěl/a? Ztráta mobility snižuje nejen sportovní výkon, ale i běžné denní fungování. Časem může vést k chronickým problémům.

5. Napětí v bedrech, kyčlích a ramenou

Přetrvávající napětí v těchto oblastech často značí, že některé části těla nefungují, jak by měly. Tělo se snaží kompenzovat nedostatečný pohyb, což vede k diskomfortu nebo bolesti. Nejvíce trpí páteř a klouby.

Řešení?

Stačí pět minut denně věnovat jednoduchému mobilizačnímu cvičení. Zaměř se na uvolnění kyčlí, hrudníku a kotníků. Pravidelnost je klíč. Tělo se ti odmění větší volností pohybu a menší bolestí. Začni pomalu, ale vytrvej! 

Na našich stránkách www.onlinefitness.cz najdeš hned několik lekcí se zaměřením na zdravé a funkční tělo pod vedením našich fyzioterapeutů:

  • Fitrehab s Magdou Tomášovou (25 minut)
  • Fyzio s Kristýnou Krátkou (45 minut)
  • Mobilita s Danym Šáchou (25 minut)
  • Zdravá záda s Markétou Stoklasovou (25 minut)
  • Fit & Flexi s Kateřinou Polomskou (25 minut)

Článek připravila:

Bc. Aneta Ščibrániová

Redaktorka OnlineFitness.cz

 

Další články

Fitness
Zbavte se bolesti: jednoduchá cvičení, jak se zbavit bolesti ramen, zad, lopatek, kyčlí a krční páteře
Zbavte se bolesti: jednoduchá cvičení, jak se zbavit bolesti ramen, zad, lopatek, kyčlí a krční páteře
Trapézové svaly, kyčle, bedra nebo lopatky – bolest v těchto oblastech trápí mnoho z nás. Často za ni může špatné držení těla, dlouhé sezení u počítače nebo přetížení při sportu. Naštěstí existují efektivní cviky, které vám pomohou od bolesti a zlepší vaši pohyblivost.
Čtěte více
Fitness
Klíčové zásady pro růst svalů: Jak efektivně budovat svalovou hmotu?
Klíčové zásady pro růst svalů: Jak efektivně budovat svalovou hmotu?
Vše má svá zásadní pravidla, stejně tak i budování svalové hmoty. To vyžaduje nejen pravidelný trénink, ale také správnou výživu, kvalitní spánek a minimalizovat stres. Jaká pravidla jsou klíčová pro efektivní růst svalů? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.
Čtěte více
Nahoru