Blog Online Fitness

Držení a výdrž, metoda, kterou získáš svaly!
Rady, tipy, triky

Držení a výdrž, metoda, kterou získáš svaly!

26.11.2018
Současná doba je velmi uspěchaná, a to platí také pro fitness. Najdeme mnoho tréninků, které jsou rychlé a výbušné. Bohužel tyto tréninky nejsou pro každého. Může nás limitovat věk, váha nebo nedostatek fyzické kondice a tento trénink je pak utrpení. Podívejme se na tréninkovou metodu výdrže.

Jak to funguje?

Jak mohou růst svaly bez pohybu? To je otázka, která nás pravděpodobně napadne jako první. Vědci pro nás zjistili, že lze budovat svalovou, a tím i zpevňovat, bez toho aniž by docházelo k trhání svalových vláken a následně k jejich regeneraci.

 

Budování svalové hmoty u výdrží funguje na principu svalové únavy, kdy svalová vlákna musejí sílit, aby dokázaly udržet určitou zátěž v pozici bez pohybu. Po této svalové únavě dochází následně také k regeneraci, která napomáhá budovat silnější sval. Při držení a výdrži dochází k pomalému odkysličování svalu a dochází k uvolňování růstových hormonů, které stimulují růst svalů.

 

Abychom naše svaly dostali do svalové únavy, tak je důležité držet určitou pozici minimálně po dobu 15 sekund a s mírnou zátěží, jako jsou například činky. Pokud jsme už zkušenější sportovci, tak by výdrž měla trvat nejméně 30 sekund. Čím delší dobu vydržíme v určité pozici, tím více dochází ke svalové únavě, a tím dochází k většímu svalovému růstu.

 

Trénink výdrže

S tímto druhem tréninku se můžeme potkat hned na několika lekcích na www.onlinefitness.cz, jelikož naši trenéři sledují nejnovější fitness trendy, které si pak sami odzkoušejí a rozhodnou se, zda jej budou používat. Principy výdrže používají na svých lekcích naše nejúspěšnější trenérky – Aleks Indráková, Markéta Stoklasová a Silvie Sher. Jejich lekce najdete každý den v rozvrhu.

 

  

  

 

Výhody držení a výdrže

Toto cvičení je skvělé především pro začátečníky, lidi s nadváhou a bez fyzické kondice. Nedochází k rychlému pohybu, který všichni z nás nemusejí zvládat. Při rychlých pohybech se snažíme udělat cvik opravdu rychle s co největším počtem opakování, a tím často dochází ke špatnému provedení cviku. Při držení se umístíme do jedné pozice, kterou si důkladně zkontrolujeme a prostě držíme po tak dlouhou dobu, jakou zvládneme. Velmi brzy ucítíme ty svaly, které opravdu cvičit máme.

 

Další skvělá výhoda je viditelný progres, neboli prodloužení času, jak dlouho dokážeme držet. Tento postup je velmi rychlý, jelikož uvidíme zlepšení téměř každý trénink. Zlepšujeme se samozřejmě jak fyzicky, ale hlavně psychicky, jelikož většina z nás bude chtít překonat svůj minulý čas, a to i kdyby nás to mělo zabít :D.

 

Cviky pro výdrž

 


Ing. Kateřina Škrlová 

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

 

Další články

Rady, tipy, triky
Jak cvičit a jíst na dovolené?
Jak cvičit a jíst na dovolené?
Dovolené jsou zaslouženým relaxem pro nás všechny, ale často trpí naše postava, jelikož hůře dodržujeme náš obvyklý fitness režim. Podívejme se na několik způsobů, jak na dovolené (tolik) nepřibrat.
Čtěte více
Rady, tipy, triky
Vysoce intenzivní cvičení aneb co se děje s tvým tělem při silovém kardiu a HIITu?
Vysoce intenzivní cvičení aneb co se děje s tvým tělem při silovém kardiu a HIITu?
Všichni hledáme nejvíce efektivní způsoby cvičení a stravování, které by nám pomohly k rychlejšímu úbytku na váze a k snazšímu budování svalové hmoty. Této otázce se věnuje celá řada vědců, kteří přicházejí s jasnou odpovědí: Vysoce intenzivní cvičení, je nejlepší.
Čtěte více
Nahoru