Blog Online Fitness

Silové kardio, způsob hubnutí a budování svalů, který tě bude bavit
Fitness

Silové kardio, způsob hubnutí a budování svalů, který tě bude bavit

18.03.2019
Celá naše fitness společnost je rozdělena na dva tábory – kardio a posilování. Oba druhy cvičení mají své výhody a nevýhody a oba jsou pro každého z nás jinak efektivní. Tak co je lepší, posilovat nebo běhat? Odpověď je jednoduchá: OBOJÍ!

 

Kardio versus posilování

Zda je pro hubnutí lepší kardio nebo posilování, zjišťuje mnoho vědeckých studií. Bohužel, výsledky nejsou úplně jednoznačné, jelikož někteří vědci zjistí, že je lepší posilovat a jiní to zase vyvrátí. I když se v poslední době začíná čím dál více vědeckých studií přiklánět k posilování, není tohle zjištění 100% a nemusí být účinnější pro všechny.

 

Posilování se jeví jako lepší nástroj pro hubnutí především z dlouhodobějšího hlediska, jelikož při posilování dochází k výraznějšímu zatížení svalu a k jeho následnému budování. Svalová hmota je jedním z hlavních spalovačů energie v lidském těle, a čím více svalů máme, tím více spalujeme kalorií a dostáváme se rychleji do kalorického deficitu, kdy tělo bere energii z našich tukových zásob.

 

Hlavním problémem posilování je ten, že většina z nás cvičí proto, abychom vypadali dobře, a posilování určité partie nám přijde nudné a necítíme po tréninku takový ten radostný pocit. Ano, časem se naše tělo vytvaruje a budeme za posilování rádi, ale bohužel to trvá, a pokud máme slabší vůli, tak se může stát, že se cvičením opět skončíme.

 

Kardio má na naši psychiku opačný vliv. Při běhání, spinningu nebo jízdě na bruslích, dochází k delší pohybové aktivitě bez výrazných pauz. Dochází k zvýšení tepové frekvence a po několik minutách také k uvolňování enedorfinů v mozku. A právě endorfiny nám dávají pocit, že jsme si opravdu zamakali, že cvičení bylo maximálně efektivní a že zvládneme téměř cokoliv. Kardio je samozřejmě velmi prospěšné našemu srdci a i celkové fyzičce, ale bohužel naše tělo si velmi rychle zvyká na tento druh pohybu a my pak musíme provádět kardio delší dobu, abychom spálili stejně kalorií jako u prvního kardio tréninku, který jsme měli.

 

Řešení – silové kardio

Pokud chceme efektivně budovat svalovou hmotu, uvolňovat v mozku endorfiny a hubnout, tak bychom měli začít aplikovat princip silového kardia, které kombinuje posilovací cviky ve vysokém tempu. Tento princip není žádnou novinkou, jeho pevné základy najdeme v mnoha druzích cvičení, jako je například HIIT, Crossfit nebo rychlejší Tabata.

 

Dalším skvělou výhodou silového kardia, je to, že naše fyzička, výkonost, ale také síla, se bude velice rychle zlepšovat. Při pravidelném cvičení uvidíme zlepšení po pár trénincích, jelikož zjistíme, že daný počet opakování zvládneme rychleji.

 

 

Trénink

Trénink pro silové kardio můžeme sestavit téměř ze všech cviků, jelikož nejde ani tak o cvik samotný, ale o intenzitu, kterou cvik provádíme. Je vhodné si stanovit časový limit, například 20 minut a v těchto 20 minutách stihnout, co nejvíce kol daného tréninku. Mezi jednotlivými cviky se snažíme nedělat žádné pauzy a celý trénink odjet v kuse. Další dobrou metodou silového kardia je správná kombinace cviků, kdy vždy střídáme dynamický cvik a méně dynamickým.

 

Při výběru cviků bychom si měli dávat pozor na správnou techniku provedení. Vždy si vyzkoušet daný cvik před zrcadlem, zda ho děláme správně a zda zatínáme ty svaly, které máme.

 

Ukázky tréninku:

 

       

 

Pokud si chceš zacvičit touto metodou s námi na Online Fitness, tak vyzkoušej následující lekce:

   

 

Ing. Kateřina Škrlová 

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

Další články

Fitness
ONFIT START & RESTART: 5 týdenní program pro začátečníky začíná už 3. října
ONFIT START & RESTART: 5 týdenní program pro začátečníky začíná už 3. října
V pondělí 3. října startuje program ONFIT START & RESTART, který je určen pro ty, kteří se cvičením začínají nebo se k pravidelnému pohybu chtějí po pauze vrátit.
Čtěte více
Fitness
4 cviky pro pevné paže a ramena s Denisou Dráb
4 cviky pro pevné paže a ramena s Denisou Dráb
Naše expertka na posilování vršku těla je jednoznačně Denisa Dráb, se kterou si můžete zacvičit lekci Pevné Paže nebo Břicho Prsa Paže Záda. Tentokrát se Denča chopila činek a vzala si do parády paže a ramena. 4 cviky, po kterých tě ruce budou sice neskutečně pálit, ale v tričku budou pořádně hot!
Čtěte více
Nahoru